pondělí 21. listopadu 2016

Ta, kterou chceš - Kapitola 11Kenna ho opustila, uvedomil si Dane. Bol z toho úplne mimo. Bol naštvaný.
Ako nejaký slaboch, cítil sa ublížene.
Vzal si ju znova. Na kuchynskej dlážke. Alebo si možno vzala ona jeho. Použila jeho telo ako švédsky stôl a vychutnávala si rôzne príchute zmrzlín. Bolo to nemravné a sladké, studené a teplé zároveň. Úplne z toho stratil rozum. Nikdy predtým si s milenkou neužil toľko zábavy. Nikdy predtým sa toľko nesmial a nezabával počas sexu.

Nikdy si nevzal ženou bez kondómu, presne ako jej to povedal. Nikdy nedôveroval žene, že by sa ho nepokúsila chytiť do pasce pomocou dieťaťa. Ale jej veril a ten zážitok úplne obrátil celú jeho myseľ... a telo.
Potom si pozreli niekoľko častá Sherlocka a Kenna sa pokúšala vyriešiť prípad ešte pred detektívmi. Nepodarilo sa jej to, ale jej tipy boli rozkošné.
Vždy je to komorník. Uvidíš.
Miláčik, nezdá sa, že by v tejto epizóde bol nejaký komorník.
To preto, že niekto je komorník v utajení, hlupáčik.
Na jej veľké prekvapenie na nej našiel citlivé miesto a šteklil ju, dokým neprosila o milosť. A po tom si zívla a navrhla, aby išli do postele. Povedal jej, že je mu príliš dobre na to, aby sa presunul, a žeby mali spať na pohovke. Čo bola aj pravda... ale nie celá. Stíchla a stuhla, ale napokon zaspali.
Keď sa o pár hodín neskôr prebudil, bola preč. Hľadal ju, ale nenašiel po nej ani stopy. Vtedy si všimol, že jej auto je preč.
Skutočne ho opustila.
Bol zvyknutý odprevadiť dievčatá k ich autám, hneď ako sex skončil, pretože sa vždy desil rozhovoru, ktorý prichádzal po ňom. Vždy chceli lepšie poznať muža, s ktorým si to práve rozdali, čo bolo pochopiteľné, ale on sa nikdy nechcel podeliť, a nikdy ani necítil rovnakú potrebu vedieť niečo o nich. Dievčatá boli v poriadku – chyba bola v ňom. Chápal to. Bol ako ľad a nič ho nedokázalo roztopiť.
Okrem Kenny.
Tešil sa na ranný sex a túlenie sa – teraz vážne, odkedy je zo mňa taká padavka? – a rozprávanie sa, poznávanie jeden druhého, ale ona ho opustila. Volal jej na mobil, ale nezodvihla mu. Každá bunka v jeho tele sa dožadovala, aby išiel za ňou a priniesol ju späť. Aby ju pripútal k svojej posteli, ak to bude nutné, a dať jej toľko rozkoše, až sama odprisahá, že ho už nikdy neopustí. Jeho myseľ sa zasekla na tej predstave; obraze, ako je mu vydaná na milosť. Krv sa mu rozpálila.
Sústreď sa na hlavný problém! Nemohol ísť za ňou. Vonku bola tma a on by ju mohol vystrašiť, spôsobiť tak, že by kvôli nemu šoférovala nezodpovedne a možno by nabúrala do stromu.
Znova jej zavolal a tentoraz jej cez zaťaté zuby nechal odkaz. „Si na seba hrdá? Šťastná, že si nechala kurevníka spať, zatiaľ čo ty si sa vykradla von? Aspoň mi daj vedieť, že si prišla domov celá.“
Pochodoval po dome, zatiaľ čo čakal na odpoveď. Vždy miloval samotu v tomto dome, ale teraz ju nemohol vystáť. Bolo tu príliš ticho, príliš izolovane. Toto si zaslúžim. Konečne žal to, čo zasial, teraz bol prinútený podeliť sa o rovnaké ovocie, ktoré on nakŕmil mnoho iných žien – a malo trpkú príchuť.
Mobil mu zavibroval a on po ňom rýchlo skočil. Nebol to hovor, ako dúfal, ale sms-ka.
Som v poriadku.
To bolo všetko. Žiadne ospravedlnenie. Žiadne vysvetlenie. Odhodil mobil cez celú izbu a rukou si prešiel po tvári. Čo to s ňou, dočerta, bolo? Čo urobil zle?
Kým vyšlo slnko, jeho sebaovládanie bolo vyostrené ako čepeľ. Osprchoval sa, nenávidiac, že príde o Kenninu jahodovú vôňu, ale vedel, že inak nebude schopný fungovať. Obliekol sa do jedného zo svojich mnohých oblekov a zamieril k autu. Pôjde do práce. Ak mu zavolá, pohovoria si spolu. Ak nie...
Končím. Nepotreboval takéto problémy. Takmer vytrhol kľučku z dverí na aute. Než skĺzol na miesto šoféra, v diaľke zbadal sedan svojej matky. Nepotrebujem ani toto. Ale počkal. Aj tak by ho len nasledovala do kancelárie.
Spopod kolies sa dvíhal prach, keď zastavila. Keď vystúpila, nepriblížila sa k nemu, ale zostala stáť za svojimi otvorenými dverami, akoby potrebovala medzi nimi mať nejakú bariéru. Pani Christine Michaelsonová bola vysoká, vznešená žena, s vlasmi rovnako tmavými ako boli tie jeho. Ani jeden šedivý vlas sa neodvážil narušiť ten obraz. Ako zvyčajne, mala na sebe sukňový kostým, ktorý zvýrazňoval jej štíhlosť.
„Máš vôbec predstavu, koľko telefonátov som dostala za minulú noc a dnešné ráno?“ dožadovala sa.
Mal som to čakať. „Nie, ale som si istý, že mi to povieš.“
„Osem.“
To znamená, že osem jeho zamestnancov dnes dostane padáka. Boli jediní, kto ich videl spolu s Kennou. „Páni. Tak veľa?“ opýtal sa sucho.
„Je dcéra tej kurvy tu?“
Dane sa k nej prihrnul, vrčiac: „Už nikdy o nej tak nehovor. Počuješ ma? Je tou najlepšou osobou, akú poznám.“
Jeho matka sebou trhla, ale inak si udržala svoj postoj. „Očividne ti všetok ten čas, ktorý tráviš v Strawberry Valley, rozkladá mozog.“
Možno. „To je môj problém, nie tvoj.“
„Nebuď taký nechápavý. Si muž s obrovským majetkom. Tvoje problémy nikdy nie sú len tvoje.“
Prehltol ostrú nadávku. Táto nevraživosť medzi nimi bola pre neho novinkou. Väčšinu života strávil snahou stať sa zdrojom šťastia tejto ženy. Snažil sa jej vynahradiť otcove činy – dopekla, aj svoje vlastné. Tá aféra začala až po Danielovej smrti... smrti, za ktorú matka vinila vždy jeho a mala na to právo. Ale to znamená, že ho vinila aj z tej aféry. Aspoň sčasti. Niekedy to videl v jej očiach, než to stihla zamaskovať.
Muž sa musí postarať o svoju rodinu. Nech sa deje čokoľvek. Toto bola jeho matka. Dlžil jej vernosť, nie stres.
Kennin útek mu zaplietol hlavu, to je celé.
„Ako si s ňou mohol byť?“ opýtala sa Christine s trasúcou sa bradou. „Ako si ma mohol tak ponížiť?“
„Ona nie je ako Roanne,“ povedal, ustúpiac.
„Prosím ťa! Nie je ako Roanne? Jablko nikdy nepadá ďaleko od stromu, miláčik, to ti sľubujem.“
A čo ja?
Vedel, že nikdy nezmení názor svojej matky na Kennu. Prečo sa vôbec snažiť? „Musím ísť,“ povedal. „Uhni so svojím autom. Prosím.“
„My sme ešte neskončili.“
„Skončili.“
„Dane Thomas! Práve potvrdzuješ moje slová, keď sa správaš presne ako tvoj otec.“
Takže takto. Toto si o ňom myslela. Ale on povedal: „Je mi ľúto, že to tak cítiš. Vážne. Ale potrebujem, aby si uhla so svojím autom. Musím ísť do práce.“
Stála na mieste, tvrdohlavá do špiku kostí. Dobre teda. Usadil sa do svojho Audi, a hoci na to boli potrebné zručnosti experta, podarilo sa mu vyjsť na cestu bez toho, aby nabúral do auta svojej matky. Na ceste pridal plyn... a minul výpadovku do kancelárie, namiesto toho si to namieril do Strawberry Valley. Doparoma s tým, potreboval vidieť Kennu, držať ju. Zabudnúť na dnešné hrozné ráno a začať od začiatku – s ňou. Prečo od neho odišla?
Pomocou hands-free vytočil jej číslo. Keď mu nezodvihla, zavolal do kancelárie a dal si upraviť rozvrh. Ale Kenna nebola doma. Tak odišiel k Dvom Farmám. Zvyčajne neobsluhovala ranných zákazníkov, ale mohla si s niekým vymeniť službu, aby ho včera mohla prísť pozrieť.
Vošiel dovnútra... a našiel ju, aby berie objednávku od staršieho páru. Pod očami mala tmavé kruhy, okolo úst vrásky napätia. Pevne zaťal čeľusťou. Pracovala až príliš veľa. A teraz, všetko, čo chcel urobiť, bolo vziať ju na ruky, odniesť ju preč a rozmaznávať ju. Konverzácie postupne utíchli, keď skracoval vzdialenosť. Kenna sa obzrela, aby zistila, čo sa deje a stuhla. To nebol sľubný začiatok.
„Kenna,“ ozval sa. „Musíme sa porozprávať.“
Líca sa jej zafarbili sýto červenou farbou. „Dane. Nerob to. Nie tu. Prosím.“
Minulú noc ho prosila a on to miloval. Dnes to už nebolo tak príjemné. „Kedy?“
„Ja neviem. Čo tak... nikdy?“
„To mi nevyhovuje.“ Spomenul si na jej averziu voči mestským klebetám a prinútil sa ustúpiť. Nateraz. Ale nedokázal ju opustiť. Neopustí ju. „Počkám tu do konca tvojej zmeny.“
Zhíkla a povedala: „Ale to bude až o niekoľko hodín.“
„Nuž, stojíš za to čakanie.“ Obsadil stôl mimo jej okruhu a ako utekal čas, sledoval, ako si masíruje chrbát a uvedomil si, že je rozboľavená. Nohy ju boleli zrejme tiež. Zamračil sa. Mal dosť peňazí, aby žil v luxuse ešte ďalších sto rokov a jeho dievča sa muselo upracovať k smrti? Nie. Nebolo to správne a on to nebude tolerovať. Musel to napraviť. Ale ako?
Ako sa zmeny menili – a Kennina stále pokračovala – objednal si jedlo, ktoré nedokázal zjesť, od každej jednej servírky, a musel strpieť jednu osobu za druhou, ktoré si sadali k jeho stolu, dávajúc mu rady, keď uhádli povahu ich vzťahu.
Ak chceš skrotiť divokú kobylu, musíš jej ponúknuť sladkú odmenu. Tie slová ho len prinútili túžiť jazdiť na Kenne, kým pominie jej bolesť.
Moja Myrtle mi ukazovala len päste, keď som sa rozhodol zavesiť na klinec staromládenecký život a usadiť sa s ňou, ale stále sa zjavoval, kamkoľvek šla a nakoniec si nedokázala predstaviť svoj život bezo mňa. Uvažovala Myrtle nad obvinením zo stalkingu? A uvažovala by Kenna?
Daj jej čas. Je to tvrdohlavé dievča, naša Kenna, ale vidím, že sa jej páčiš. To napätie medzi vami sa postará, že môj Robbie bude mať veľmi príjemný obed.
Jeho najnovšia čašníčka, Jessie Kay, zjavne vedela, čo sa deje, ešte predtým, než došla k jeho stolu. Hodila mu jedálny lístok a položila svoje dlane rovno pred neho, nakloniac sa dopredu. „Máš smolu, že Kenna nie je na tom lístku. Nemôžeš si ju objednať a ja ti ju nemôžem priniesť na stôl.“
Veľmi otvorená. „A pointa?“
„Viem, čo je tvoj problém. Kenna odišla a ty sa teraz cítiš ublížene ako ufňukaný chlapček. No, chudáčik maličký. Hovoríš, že sa s ňou chceš porozprávať, ale prečo nepriznáš pravdu? V skutočnosti ju chceš vyhrešiť. No, len do toho. Vyhreš ju a stratíš ju. Neovládol si trh so strachom zo záväzkov. Kenna má svoje vlastné problémy.“
Doparoma. Mala pravdu. A ešte neskončila. „To, že tu teraz sedíš a trucuješ, ti nijako nepomôže. Jedinú vec, ktorú z toho získaš, sú hemoroidy. A možno nejaké hranolky. Ale očakávam vysoké sprepitné.“

***

Kennin deň prešiel zo zlého k ešte horšiemu. Najprv sa prinútila opustiť Danea, nahovárajúc si, že s ním strávila jednu noc a že to bude musieť stačiť. Ak ju nepovažoval za hodnú jeho spálne, akú mali nádej do budúcna?
Dnes ráno si uvedomila, že po tejto noci sa cítila ukojená, boľavá, namotaná, zúfalá, šťastná, smutná, hladná, ponížená, opatrovaná a odmietnutá zároveň. Všetky tieto mätúce pocity robili bordel v jej hlave – pretože ho chcela späť.
Možno by mohli mať spolu nejaký vzťah. A čo ak ju považoval za nedostatočnú-
 A čo? To ako vážne? Nemáš žiadnu hrdosť?
Stratená v myšlienkach, pokazila väčšinu objednávok, dokonca zamiešala aj taniere a rozlievala nápoje. Keď si ju pán Calbert zavolal do kancelárie, bola pripravená na nejaké nadávky a krik. Až na to, že si sadol za svoj pracovný stôl a potiahol sa za golier. Bol taký spotený, že vlasy mal prilepené k lebke.
„Ste v poriadku?“ opýtala sa.
„Škrty,“ zvrieskol, potom si odkašľal. Pohladil telefón, ktorý nezvonil a povedal: „Budem musieť urobiť nejaké škrty a keďže si ty jedna z tých, ktorých som zamestnal ako posledných, musím ťa prepustiť.“
Čože? Jedna z jeho posledných? „Pracujem tu už viac ako štyri roky.“
„Časy sú zlé,“ pokračoval, doslova chrčal.
„Prijmem nižší plat.“
„To nebude... stačiť.“ Klamal jej. Musel jej klamať. Nepočula nič o žiadnych škrtoch a obchod v poslednom období prekvital. „Čo sa deje? Je to kvôli tomu, že som dnes rozbila tak veľa tanierov? Zaplatím za ne. Proste tie peniaze stiahnite z mojej výplaty.“
„Nie, nie. Keď už hovoríme o tvojej výplate.“ Posunul k nej obálku na stole.
Chvíľu tam sedela, úplne mimo. „Pán Calbert-“
„Je mi to ľúto, Kenna,“ prerušil ju. „Ale teraz musíš odísť.“
Vzala si šek a ako v mrákotách sa postavila. Skutočne sa dnešný deň dial alebo to bola nočná mora? Teraz bola bez práce, bez prostriedkov na výchovu dcéry. A bez zjavného dôvodu! Trasúc sa, vyšla z kancelárie. Jessie Kay a Brook Lynn stáli pri stroji v nápojmi, sledujúc, ako sa reštaurácia rýchlo zaplňovala, zatiaľ čo... Dane obchádzal každý stôl so svojou šekovou knižkou.
„Dáva príspevky každému na všetko,“ povedala Jessie Kay obdivne. „Od Joeyho Middletona na jeho ortodontickú ambulanciu až po Jolene Shepherdovú a jej nedeľnú grilovačku a čaj. Najbližšie mesiace nebude nikto rozprávať o ničom inom.“
Prečo by to robil? Pre mňa?
Chcela sa o to zaujímať, vážne, ale stále bola príliš mimo, a visela na veľmi tenkom lane.
„Och, Kenna. Čo sa deje?“ opýtala sa Brook Lynn.
„Dostala som padáka,“ odpovedala.
„Čože!“ dožadovali sa obe dievčatá naraz.
„Ja toho Calberta zabijem,“ povedala Jessie Kay a odpochodovala preč skôr, než ju Kenna stihla zastaviť.
„Aký by mohol mať dôvod, aby ťa prepustil?“ opýtala sa Brook Lynn.
„Škrty.“
„Ale...“
„Ja viem.“
Brook Lynn ju pevne objala. „Možno je v tom aj niečo dobré. Teraz máš nejaký voľný čas. Môžeš urobiť všetky tie veci zo svojho zoznamu. Trochu si užiť život. Konečne. Jessie Kay a ja zatiahneme tento mesiac nájom a ja sa pridám so svojím zoznamom neskôr.“
Nie, musela si čím skôr nájsť novú prácu. Nedovolí, aby jej priateľky museli platiť viac, než čo bol ich podiel. Ale teraz nebol správny čas to spomenúť. „Ľúbim ťa.“
„A ja teba.“
Vzala si kabelku a odišla z preplnenej reštaurácie ešte skôr, než by sa tam zložila. Slnko bolo vysoko a ostré, leto sa blížilo.
„Kenna!“ Dane ju dobehol. „Až príliš si skomplikovala čakanie na to, kým budeme sami, zlatko. Takže to urobím tu a teraz. Viem, že sa bojíš, že ťa len využijem a potom ťa opustím, ale ja ťa chcem vo svojom živote – potrebujem ťa v ňom. Ty ho robíš lepším. Mňa robíš lepšieho. Daj ešte jednu šancu dokázať ti to.“ Čelom sa oprela o dvere svojho auta. Daneove ruky klesli na jej ramená, veľké, silné a teplé. Potom zahrešil a odtiahol sa, prerušiac kontakt. „Viem, že som to pokašľal,“ povedal, „ale daj mi ešte jednu šancu a ja ti to vynahradím.“ Slza jej skĺzla po líci, zanechajúc za sebou pálivú cestičku, jej obranná stena z otupenosti sa začala praskať. „Žiadam ťa, aby si na mňa nebola príliš prísna, miláčik. Som v tom nováčik. Budem robiť chyby, veľa chýb, ale snažím sa. Budem sa snažiť. Si pre mňa výnimočná.“
Zafňukala.
„Kenna?“ Otočil si ju, zamračiac sa, keď uvidel jej slzy. „Čo sa deje, zlatko?“
Vrhla sa mu na hruď, obtočila okolo neho ruky a plakala mu do krku. Držal ju pevne, ako keby sa bál pustiť ju. Nebola si istá, ako dlho tam stáli, Dane jej šepkal do ucha, hovoriac, že všetko bude v poriadku, že pohne nebom aj zemou, aby bolo všetko v poriadku.
Keď sa napokon upokojila, znova sa jej opýtal, čo sa deje, a ona mu povedala o „škrtoch“. Odhrnul jej vlhké vlasy z líca. „Zlatko, už sa nemusíš trápiť kvôli peniazom. Ja-“
„Nie. Nie.“ Pokrútila hlavou. „Ja si od teba peniaze nevezmem.“
Jeho mračenie sa vrátilo, desivejšie než predtým. „Takže... môžem s tebou chodiť, ale nemôžem ti pomáhať?“
„Správne.“ Zodvihla bradu. „Inak sa budem cítiť ako prostitútka.“
„To si zo mňa robíš srandu? Si moje dievča. A muž chce, aby bolo jeho dievča šťastné. Chce jej darovať darčeky.“
„Môžeš mi darovať darčeky,“ pripustila. „Z dobrého dôvodu.“
Ani trochu sa neupokojil. „Ale nie peniaze.“
„Ani šeky.“
Zaškrípajúc zubami, povedal: „Nuž, chcem ti darovať deň plný zábavy. Čo ty na to?“
„Nie. Musím si nájsť novú prácu.“
„To môže jeden deň počkať.“
Na chvíľu sa zamyslela, potom si povzdychla. „Dobre teda. Jeden deň.“
V tom momente všetok jeho hnev a podráždenie vyprchalo, a to bolo jediné varovanie, ktoré dostala. V jednej chvíli stál pred ňou, a v druhej sa zohýnal, vtlačil svoje plece do jej žalúdku, dvíhal ju hore.
„Čo to robíš?“ pišťala, búšiac mu do chrbta.
Zastal pri svojom aute a vybral fľašu Windexu. „Si smädná? Pretože ja som.“ Odkrútil vrchnák a vykročil dopredu, kráčajúc po rušnej ulici, ako keby bol úplne bežný deň a ona nemal na pleci prehodenú ryšavku.
„Neopováž sa to vypiť,“ zvolala, smejúc sa. „To je moje.“ Ľudia zízali a tentoraz jej to bolo jedno.
„Ak chceš tento sladký nektár,“ povedal, „budeš si ho musieť vziať odo mňa.“
„Dane!“ Vypil polovicu fľaše.
„Zavolajte niekto doktora Samuelsa!“ skríkol nejaký hlas. „Máme tu naliehavý prípad!“
„Och, dobrotivé nebo. Dane Michaelson sa zbláznil a usmažil si mozog, počujete!“ lamentoval niekto iný.

Kenna sa rozosmiala ešte viac. 

15 komentářů:

 1. Srdečná vďaka za preklad... :-);-)

  OdpovědětVymazat
 2. Nezariadila Kennino prepustenie Daneva matka??? Mrcha stará:-(
  vdaka za preklad a teším sa na pokračovanie:-)

  OdpovědětVymazat
 3. Ďakujem pekne za preklad čakám na pokračovanie

  OdpovědětVymazat
 4. Ďakujem za ďalšiu kapitolu:)

  OdpovědětVymazat
 5. ďakujem, ďakujem za super preklad :o) len dúfam, že za jej vyhadzovom nebola Daneova mater :o( Už sa teším na pokračovanie :o))

  OdpovědětVymazat
 6. Děkuji za překlad. Katka

  OdpovědětVymazat
 7. Dakujem za pokracovanie. GabiM

  OdpovědětVymazat
 8. Děkuji. Těším se na pokračování :-)

  OdpovědětVymazat