středa 16. listopadu 2016

Podlehni temnotě - Slovník pojmůSlovník pojmov, bytostí a vecí
Alarcharovia – Vtáčie bytosti požierajúce svoje obete za živa. Žijú hlavne v Isirite, ale udomácnili sa aj v iných svetoch.
Antarrovia – Lesné bytosti obývajúce väčšinu svetov. Anarrovia sú tí z nich, ktorí si zvolili nasledovať Temnotu.
 
Ardaryunovia – Strážcovia štyroch stelesnení Mágie. Nadmieru inteligentní a mocní nesmrteľní, ktorí sú imúnni voči akejkoľvek mágií. Zabiť ich dokáže iba jedno zo Stelesnení Mágie. Sú to najstarší nesmrteľní, akí existujú. Rozdelení sú do štyroch tried: Tsarrovia - sluhovia, Rrazmakovia - strážcovia, Byralovia - bojovníci a Ishnetarovia - princovia.
Ardhyamik – Tento titul prislúcha najvyššie postaveným senzibilom, ktorých vybrali samotné Stelesnenia Mágie ešte pred ich narodením. Sú to najučenejší nesmrteľní z pomedzi všetkých rás. V súčasnosti vlastnia tento titul iba štyria nesmrteľní. Riadia Azyly a Magickú Akadémiu a predsedajú Najvyššiemu koncilu.  
Athame - Obradná dýka používajúca sa na obrady. Väčšinou s krátkou čiernou rukoväťou a obojstranným ostrým.
Bohovia – Nesmrteľní zrodení za tretej generácie Prastarých. Kedysi dávno boli smrteľníkmi, ale aj nižšími nesmrteľnými, uctievaní. Niektorí z nich sú uctievaní doteraz.
Dharr – Jednoručná a zároveň aj dvojručná zbraň používaná výhradne Ardaryunmi a Nebeskými drakmi.
Chranovia – Nesmrteľné bytosti strážiace Yemerit.  Spoločne s wishunmi a ostatnými stvoreniami Yemeritu tvoria Divoký hon. 
Khuzarkovia – V Jazyku Temnoty to znamená  lovci. Sú to bytosti Temnoty výhradne mužského pohlavia. Majú mimoriadne citlivé zmysli a od malička sú trénovaní v umení zabíjať tak, že sú posielaní do bojov a odkázaní sami na seba. Od bežných Temných sa odlišujú zlato-hnedou pokožkou, ostrejšími zubami a jasne svietiacimi červenými očami. Približne každý stí chlapec z Temnej ríše sa narodí ako Khuzark. 
Mágia – V 1. význame neviditeľná hmota, ktorá prúdila prvotnou hmotou, z ktorej sa všetko stvorilo. V 2. význame vnútorná sila, ktorá prúdi všetkým živým aj neživým. Väčšina bytostí je schopná s ňou narábať. Vo všeobecnosti sa rozdeľuje na: útočnú, obrannú a podpornú.
Magické oko - Šperk, v ktorom je vložené oko rôznych farieb a vlastnia ho všetci Temní. Farba odzrkadľuje ich úroveň mágie, pričom čierna je najvyššia a biela najnižšia. Temní ho dostávajú pri svojom zrodení a oko môže zmeniť farbu za ich života. Oko býva zasadené v prívesku, prsteni alebo inom šperku, ktorý Temný neustále nosí. 
Magickí vlci – Vlčie bytosti, schopné premeny do ľudskej podoby a telepatie. Žijú vo svorkách, ale všetkým vládne kráľ. Niektorí sa odpojili od svojej svorky, aby mohli prevádzať nesmrteľných v ich živote.
Majstri čepele - Zväčša Urodzení, ale aj vojaci, ktorí nadobudli majstrovské zručnosti s akýmikoľvek chladnými zbraňami. Ich znakom sú dva prekrížené meče na chrbte.
Majstri mágie - Zväčša Urodzení a vyššie kňažky, ale aj vojaci a kňažky, ktorí zložili najvyššiu magickú skúšku. Ich znakom je čierne magické oko, ktoré nosia ako prívesok.
Nebeskí draci – Nesmrteľní, ktorí boli stvorení v približne rovnakom čase ako Ardaryunovia a prvý Ardhyamik. Dohliadajú na splnenie rozsudkov vyrieknutých Stelesneniami, spravujú Isirit - Nebeské väzenie, pomáhajú Ardhyamikom chrániť Azyly a celkovo pomáhajú Starodávnym strážiť vesmír.
Nesmrteľní – Bytosti, ktoré obývajú všetky existujúce svety. Existuje niekoľko desiatok rozličných rás a všetci sa vyznačujú tým, že ovládajú mágiu.
Mynnovia – Nesmrteľní príbuzní koní, ktorí slúžia Stelesneniam. Patria k najrýchlejším bytostiam.
Nizhak – Obojstranná dvojčepeľová kopija používaná Ardaryunmi v bitkách. 
Obrad spojenia - Magický zväzok medzi pravými druhmi. Ak už existuje, nedá sa zrušiť.
Páni noci a svetla – Štrnásti nesmrteľní, ktorí sú považovaní za jedných z najmocnejších. Aj keď existujú oveľa mocnejší nesmrteľní, tí k nim nepatria. Tvoria Radu Pánov, ktorá nasleduje hneď po Rade Prastarých. 
Pátrači – Nesmrteľní pod velením Ardhyamikov, ktorí pátrajú po nových nesmrteľných a ochraňujú Azyly.
Plamenný meč – Meč s čepeľou obklopenou plameňom. Využívaní predovšetkým anjelmi v bitkách.   
Poslovia - Väčšinou éterické bytosti, ktoré slúžia iným mocným bytostiam. Poznáme obyčajných Poslov, ktorí slúžia všetkým nesmrteľným. Potom sú Temní Posli, ktorí slúžia Temným a nakoniec Božskí Posli, ktorí slúžia výhradne bohom a mocným nesmrteľným. 
Poloboh – Nesmrteľný, ktorého stvoril iný boh/bohyňa. Každý poloboh je považovaný za dieťa svojho stvoriteľa. V moci môžu prevýšiť svojho stvoriteľa.
Prastarí – Celkovo existujú tri generácie Prastarých. Prvá generácia je tiež označovaná ako Prvotní alebo Prví Prastarí a práve nim prislúcha titul Prastarých. Medzi druhú generáciu patria nesmrteľní, ktorí boli stvorení, aby pomáhali Prvotným. Tretiu generáciu tvoria bohovia s polobohmi. 
Prvotní Prastarí – Ôsmi priami potomkovia Stelesnení Mágie, ktorí pomáhali dotvoriť vesmír. V mene Stelesnení spravujú svety a starajú sa o poriadok.
Rada Prastarých – Najvyšší súd vo všetkých svetoch, ak do toho nezasiahnu Stelesnenia alebo Ishnaterovia. Tvoria ju Prvotní Prastarí. Rada rieši všetky konflikty a problémy nesmrteľných, ktorí im tiež predkladajú svoje žiadosti a podozrenia.
Sarreti – Obrovské šelmy pokryté šupinami žijúce voľne v Temnote. Tvoria Yumiho časť Armády Temnoty, ktorej velí. Sú veľmi inteligentní a imúnni voči väčšine magickým útokom. Niektorí príslušníci Temnej rasy dokážu nadobudnúť podoby týchto smrtiacich šeliem.
Scimitar – Jednoručná chladná zbraň väčšinou zahnutá.
Shaykavy – Ženy rôznych rás a vekov, ktoré boli vybrané, aby slúžili Stelesneniam Mágie. Sú rozdelené do troch hierarchických skupín: Tainvady, Upanvady a Sevkvady. Sevkvady sú najnižšou skupinou a sú to slúžky, ktoré sa starajú o domáce práce v sídlach Stelesnení. Upanvady sú pomocníčky, ktoré asistujú Tainvadiam a pomáhajú im v ich práci. Tainvady sú najvyššie postavené Shaykavy, ktoré spravujú archívy, zapisujú a prepisujú dokumenty a fungujú ako vyslankyne a tlmočníčky. Ishnvady slúžia priamo Ishnaterom a je im prejavovaná najvyššia úcta.
Sibyla – Titul najvyššej veštkyne. V každom období žije iba jedna nesmrteľná s týmto titulom. Po smrti predchádzajúcej Sibyly sa moc prenesie na novú.
Smrteľníci – Pojem označujúci bytosti, ktoré nedokážu ovládať mágiu. Žijú na všetkých svetoch, ale najznámejší sú tí z planéty Zem, ktorí sa väčšinou ako jediný označujú za ľudí.
Spirituálni strážcovia/ochrancovia – Magické duše väčšinou zvieracej podoby, ktoré boli poslané chrániť inú bytosť. So svojím zverencom uzatvárajú zväzok, po ktorom obývajú jeho telo v podobe tetovania. Najvzácnejšími strážcami sú dračí strážcovia.
Sriantarovia - Mäsožravé bojové kone, využívané Temnými ako jazdecké a lovecké zvieratá. Sú väčšie než ich smrteľní príbuzní, výhradne čierne a s červenými očami. 
Starodávni – Titul a oslovenie pre tých najstarších nesmrteľných. Medzi nich patria Ardaryunovia, Nebeskí draci, Ardhyamikovia a prvá s druhou generáciou Prastarých.
Stelesnenia Mágie – Na samom počiatku sa samotná Mágia zrodila do štyroch ženských podôb, ktoré vďaka prvotnej hmote stvorili všetko živé aj neživé. Sú matkami ôsmych Prvotných Prastarých. 
Temní majstri - Urodzení, ktorí slúžia Suyunovi/Kahale a tvoria ich osobnú stráž. Vyberá si ich samotný panovník zväčša z majstrov. Na zadnej strane krku a ramien majú vytetované posvätné ornamenty. 
Tiene – V 1. význame spoločenstvo mocných nesmrteľných. V 2. význame bytosti Temnoty, ktoré obývajú myseľ ostatných bytostí a privádzajú ich k samovraždám. 
Uwarixovia – Vysokí a rýchli bojovníci Temnoty, ktorí sú známi svojou bezcitnosťou a krvilačnosťou. Ich slabinou je ich nízka inteligencia, preto sú počas bojov riadení telepaticky ich veliteľmi.     
Wishunovia – Psovité stvorenia, ktoré pomáhajú Chranom strážiť Yemerit. Sú imúnni voči mágií a zabiť ich ide iba chladnou zbraňou alebo šťavou zo striebrovca. Spoločne s Chranmi a ostatnými stvoreniami Yemeritu tvoria Divoký hon. 


5 komentářů:

 1. Tedy, to bude náročná kniha, to je jmen, názvů a pojmů, jsem moc zvědavá na první kapitolu. Děkuji moc včeličko a těším se!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už pri minulom diely sa niektorí sťažovali, že je tam veľa mien a nevyznajú sa v nich. Povedala som, že v každej knihe pribúdajú postavy, tak bude dobré dať ich dohromady trochu. (Plus aj moja korektorka sa na to sťažovala, takže tie zoznamy mien sú hlavne pre ňu a pre tých darčekom, ktorí sa v tom nevyznajú.)
   Arriane

   Vymazat
 2. Ďakujem, teším sa:-)

  OdpovědětVymazat
 3. Vďaka za darček... patrím medzi nich :);)

  OdpovědětVymazat